World Of Pets

Καλωσήρθατε στο World of pets!


Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να μπορείτε να συμμετέχετε στο forum και να μην βλέπετε διαφημιστικά banners.


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

World Of Pets

Καλωσήρθατε στο World of pets!


Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να μπορείτε να συμμετέχετε στο forum και να μην βλέπετε διαφημιστικά banners.
World Of Pets
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» Βρέθηκε κουτάβι στην Καλλιθέα
από Ιαβέρης Δευ Οκτ 07, 2013 3:28 pm

» Ο Mobby και η θλιβερή ιστορία του...
από Ιαβέρης Τρι Φεβ 14, 2012 8:52 pm

» πως να σταματήσει να δαγκώνει?
από gianna31 Κυρ Οκτ 02, 2011 2:52 am

» Eastern Rosella
από roselitsa1 Πεμ Σεπ 29, 2011 6:09 am

» Τι κατοικίδιο/α έχετε?
από roselitsa1 Πεμ Σεπ 29, 2011 5:49 am

» γεια σας!!!
από roselitsa1 Πεμ Σεπ 29, 2011 5:47 am

» ελπιδα καμια???
από Admin Κυρ Σεπ 04, 2011 9:43 pm

» ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΓΚΗ ΤΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ
από Admin Κυρ Σεπ 04, 2011 9:41 pm

» Ανεύθυνοι ιδιοκτήτες σκύλου
από Admin Κυρ Σεπ 04, 2011 9:34 pm

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Κορυφαίοι συγγραφείς
Admin
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
#popi#
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
Manos
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
Nikos
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
sonia
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
Sotos
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
lolita
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
apostat
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
lina2
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 
emma
Συμβιωση με ενα iguana 1aΣυμβιωση με ενα iguana CccΣυμβιωση με ενα iguana 2a 

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 37, στις Σαβ Ιουν 10, 2023 10:31 pm
Visitor statistics
Συμβιωση με ενα iguana 2560352510_4693df49f9

Συμβιωση με ενα iguana

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Συμβιωση με ενα iguana Empty Συμβιωση με ενα iguana

Δημοσίευση από Sotos Παρ Σεπ 04, 2009 9:11 pm

Περναει απο το μυαλο μου η σκεψη να αγορασω ενα.Θα ηθελα να μαθω απο εναν κατοχο πως ειναι η συμβιωση με αυτο το θαυμασιο ερπετο.Σαν κατοικιδιο απαιτει μεγαλη φροντιδα?Επισης ειναι ενα ζωο με το οποιο μπορει καποιος να δεθει?Το λεω αυτο γιατι και τα ψαρια ειναι ωραια αλλα δεν μπορουν να σου δωσουν αγαπη...
Sotos
Sotos
Level 1
Level 1

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Points : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2009
Ηλικία : 29

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβιωση με ενα iguana Empty Απ: Συμβιωση με ενα iguana

Δημοσίευση από Nikos Παρ Σεπ 04, 2009 10:43 pm

Έχω ένα ιγκουάνα εδώ και 5 χρόνια. Όσο και να φαίνεται περίεργο σε κάποιους, είναι πολύ έξυπνα, εκπαιδεύονται και κοινωνικοποιούνται. Βέβαια απο τη φύση τους αντιμετωπίζουν τους ανθρώπους σαν απειλή αν δεν είναι εξημερωμένα, και φοβούνται. Η καλύτερη λύση είναι να το πάρεις απο πολύ μικρό, ωστε να συνηθίσει. Και φυσικά θέλει σταδιακή και υπομονετική προσέγγιση, δεν είναι σαν το σκύλο, που μόλις του δώσεις λίγο φαί θα έρχεται κουνώντας την ουρά. Για να κοινωνικοποιηθεί θέλει κάθε μέρα για λιγη ώρα επαφή, να το παίρνεις στο χέρι, να το ταίζεις με το χέρι, να το αφήνεις να σε συνηθίσει. Αργότερα πολλές φορές δένονται με το αφεντικό τους, και αν το έχεις ελεύθερο να τριγυρνάει, έρχεται μόνο του και ανεβαίνει πάνω σου. Εγώ δυστυχώς απο τότε που πήραμε σκύλο, δεν μπορώ να το αφήνω free μες το σπίτι, και δεν είμαστε πλέον τόσο δεμένοι. Παλιότερα όμως είχε μάθει, του άφηνα τρόπο να σκαρφαλώνει στο ράφι με το terrarium, και το έβγαζα έξω, έκανε βόλτες, ερχόταν σε μένα, άραζε κάτω απο κανένα κρεβάτι, και όταν ήθελε σκαρφάλωνε και έμπαινε μέσα στο terrarium μόνο του. Οπότε φυσικά και μπορείς να δεθείς, απο τη στιγμή ομως που ασχολείσαι τακτικά μαζί του, και του έχεις μάθει να τριγυρνάει ελεύθερο στο σπίτι σου, ή αν το βγάζεις συχνά απο το κλουβί του.

Τώρα για τη φροντίδα, θέλει αρκετή. Το πιο σημαντικό είναι τα λεφτά, μη βιαστείς να πεις "Α, φθηνό είναι, και ένα κλουβί μικρό και βολεύτηκα". Το ιγκουάνα μεγαλώνει και έχει απαιτήσεις. Το φαγητό εντάξει, δεν είναι τίποτα, ένα μαρούλι τη βδομάδα παίρνεις, και καμιά ξηρά τροφή, κανα λαχανικό, τέτοια. Αλλά κοστίζει ο εξοπλισμός. Αν δεν το βγάζεις καθημερινά για λίγα λεπτά σε απ'ευθείας επαφή με τον ήλιο (όχι πίσω απο τζάμι) ωστε να παίρνει βιταμίνες απο την ακτινοβολία, θα χρειαστείς ειδική λάμπα που κοστίζει 50 ευρώ. Εμένα μου την τσάκισε κι όλας γιατί είχε κρεμαστεί πάνω της, και αναγκάστηκα να αγοράσω και δεύτερη! Επίσης το terrarium. Μη βιαστείς να αγοράσεις μικρό, γιατί σε 4-5 μήνες δεν θα χωράει και θα αγοράσεις κι άλλο. Εγώ έδωσα 40~50 ευρώ για ένα μεσσαίο, και μετά απο λίγο έπρεπε να δώσω άλλα 150 ευρώ για να πάρω μεγάλο, 1 μέτρο. Οπότε καλύτερα να επενδύσεις απο την αρχή σε ένα μεγάλο terrarium που θα σου μείνει για χρόνια. Έπειτα χρειάζεσαι θερμότητα. Υπάρχουν με 15 ευρώ λάμπες κλπ για θέρμανση, αλλά δεν έχουν βιταμίνες. Οπότε αν χρησιμοποιείς ακριβή λάμπα όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω, θα χρειαστείς θερμαντικό υπόστρωμα, που κοστίζει πάλι κανα 40ευρο. Δεν συνιστώ θερμαινόμενα βραχάκια κλπ, γιατί έχουν πάθει ηλεκτροπληξία πολλά ιγκουάνα. Καλύτερο είναι το υπόστρωμα που είναι αυτοκόλλητο, και κολλάει κάτω απο το terrarium, απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ πλευρά του τζαμιού. Προσφέρει και καλύτερη θέρμανση, και ασφάλεια για το ζωάκι σου. Τα υπόλοιπα έξοδα είναι υπόστρωμα (σαν ροκανίδι) που παίρνεις ένα τσουβάλι 10ευρώ μια φορά το μήνα περίπου, δεν είναι κάτι τραγικό.

Απο φροντίδα, θέλει να το βγάζεις στον ήλιο, να το ψεκάζεις που και που με λίγο νερό, ειδικά όταν αλλάζει δέρμα για να το διευκολύνεις, καθάρισμα το terrarium, και καλό είναι που και πού να του κόβεις τα νύχια, και για να μην σε γρατζουνάει οταν ανεβαίνει πάνω σου, και για να μην τραυματιστεί το ίδιο.

Απο κει και πέρα, δεν έχει ζόρι. Λίγο φαί θέλει κάθε μέρα, και ελάχιστο νερό, και μετά αράζει. Ήσυχο ζώο για κατοικίδιο. Αυτά περιληπτικά, ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως.. Αν έχεις καμιά ερώτηση μου λες!
Nikos
Nikos
Level 1
Level 1

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Points : 92
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβιωση με ενα iguana Empty Απ: Συμβιωση με ενα iguana

Δημοσίευση από Sotos Σαβ Σεπ 05, 2009 1:29 am

Ευχαριστω ρε Νικο.Οκ τα πραγματα δεν ειναι και τοσο τραγικα...Μια χαρα, με βλεπω συντομα με ενα ιγκουανα στο σπιτι!
Sotos
Sotos
Level 1
Level 1

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Points : 25
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2009
Ηλικία : 29

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης